Sözlerin en doğrusu Allah'ın kelamı, yolların en hayırlısı Muhammed Aleyhisselam'ın yoludur. Dinde her sonradan çıkarılan şey bidattir.Her bidat sapıklıktır ve her sapıklık da cehennemdedir (Muslim no: 867)

Duâ

Duâ

Darussune Kitapları

Öne Çıkan Yayın

Âlimler Hakkında Dengesiz Tutumlar

Bazı kimseler ilim ehlinin bazı muhalefetlerine dair yaptığım uyarılardan dolayı şahsıma karşı saldırgan bir tutum içine girmişlerdir. Ben...

Daru's-Sunne Ders Programı


Çarşamba
Saat 19:00 Şeytanın Akidevî Tuzakları
Saat 20:00 el-Câddetu'l-Beydâ Şerhi

Cumartesi
Saat 19:00 Yâkûtetu'l-Mesânid Şerhi
Saat: 20:00 Sahih Tefsir Şerhi20 Ağustos 2018 Pazartesi

Salı Günü Arafe Günüdür


21 Ağustos 2018 Salı günü Arafe günüdür. Her sene olduğu gibi bu sene de insanları yanlışa sevkeden yetkililer, Zilhicce hilalinin görülmesinin imkânsız olduğu bir günde hilalin görüldüğünü ilan ettiler ve ibadet vakiyleriyle yine oynadılar. Suud Hükümeti ile Suud’un sapık âlimleri, Diyanet tagutlarıyla ittifak etti. Bu sebeple 20 Ağustos gününde hacıları Arafat’a çıkardılar ve Allah onları musibete uğrattı.
Dininde basiret üzere hareket etmek isteyen hacıların ise 21 Ağustos Salı günü Arafat’a çıkmaları gerekir. Yine diğer müslümanların da Salı günü Arafe orucu tutmaları, kurbanlarını da Çarşamba günü kesmeye dikkat etmeleri gerekir. Bu yalnızca üzerimize düşen bir uyarı vazifesidir. Sapıklığı tercih etmek isteyenler de ne halleri varsa görsünler.

Arafe günü oruç tutmanın fazileti hakkında gelen hadislerden bazıları şu şekildedir:

Aişe radıyallahu anha’dan: Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

مَا مِنْ يَوْمٍ أَكْثَرَ مِنْ أَنْ يُعْتِقَ اللهُ فِيهِ عَبْدًا مِنَ النَّارِ، مِنْ يَوْمِ عَرَفَةَ، وَإِنَّهُ لَيَدْنُو، ثُمَّ يُبَاهِي بِهِمِ الْمَلَائِكَةَ، فَيَقُولُ: مَا أَرَادَ هَؤُلَاءِ؟

Arafe günü dışında Allah'ın bir kulu cehennemden en fazla âzâd ettiği hiç bir gün yoktur. Allah Teâlâ yakınlarşır, sonra böyleleri ile (Arafatta vakfeye duranlarla) meleklere övünerek: “Bunlar ne istiyor?” diye sorar.” Muslim (1348) rivayet etmiştir.

Ebu Katâde radıyallahu anh’den:

سُئِلَ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَنْ صَوْمِ يَوْمِ عَرَفَةَ؟ فَقَالَ: «يُكَفِّرُ السَّنَةَ الْمَاضِيَةَ وَالْبَاقِيَةَ»

Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem’e arafe günü orucu hakkında sorulunca şöyle buyurdu: “Geçmiş senenin ve gelecek senenin günahlarına keffaret olur.” Muslim (1162) rivayet etmiştir.

Abdullah b. Amr radıyallahu anhuma’dan: Nebî sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

خَيْرُ الدُّعَاءِ دُعَاءُ يَوْمِ عَرَفَةَ، وَخَيْرُ مَا قُلْتُ أَنَا وَالنَّبِيُّونَ مِنْ قَبْلِي: لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ، لَهُ المُلْكُ وَلَهُ الحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Duâların en hayırlısı arefe günü yapılan duâdır. Benim söylediğim ve benden önceki nebîlerin söylediği en hayırlı şey ise: “Allah’tan başka ibadete layık hak ilah yoktur. O tektir. O’nun ortağı yoktur. Müllk O’nundur. Hertürlü eksiksiz övgüler O’na mahsustur. O’nun her şeye gücü yeter.” Tirmizî (3585) hasen isnadla rivayet etmiştir.


Meclislerin Keffareti

Meclislerin Keffareti
"Subhâneka'llâhumme ve bihamdik ve eşhedu en lâ ilâhe illâ ente estağfiruke ve etûbu ileyk" (Taberani 10/164, el-Elbânî Sahîhu'l-Câmi (4487)