Sözlerin en doğrusu Allah'ın kelamı, yolların en hayırlısı Muhammed Aleyhisselam'ın yoludur. Dinde her sonradan çıkarılan şey bidattir.Her bidat sapıklıktır ve her sapıklık da cehennemdedir (Muslim no: 867)

Duâ

Duâ

12 Mayıs 2021 Çarşamba

Maske Şeytanın Yularıdır

 

Abdullah b. Vehb rahimehullah, Cami’inde şu şekilde rivayet etmiştir:

أَخْبَرَكَ الْوَلِيدُ بْنُ الْمُغِيرَةَ، أَنَّ وَاهِبَ بْنَ عَبْدِ اللَّهِ الْمَعَافِرِيَّ، حَدَّثَهُ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «لَا يَضَعَنَّ أَحَدُكُمْ ثَوْبَهُ عَلَى أَنْفِهِ فِي الصَّلَاةِ، فَإِنَّ ذَلِكَ خَطْمُ الشَّيْطَانِ» قَالَ مَالِكُ بْنُ أَنَسٍ مِثْلَهُ

Vahib b. Abdillah el-Meafirî rahimehullah, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğunu rivayet etti:

Biriniz namazda elbisesini burnu üzerine koymasın, zira bu şeytanın yularıdır.” Malik b. Enes rahimehullah da aynısını söyledi. [1]

Bunu Ebu Davud da el-Merasil’de İbn Vehb’in tariki ile böylece mürsel olarak rivayet etmiştir. Tabiin’den olan Vahib b. Abdillah rahimehullah’ın bu mürsel rivayeti, Abdullah b. Lehia kanalıyla gelen diğer rivayette mevsul olarak gelmiştir:

Taberânî Mu'cemu'l-Kebîr’de şöyle rivayet etti:

حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ رِشْدِينَ، قَالَ: ثنا عَمْرُو بْنُ خَالِدٍ الْحَرَّانِيُّ، قَالَ: ثنا ابْنُ لَهِيعَةَ، عَنْ وَاهِبِ بْنِ عَبْدِ اللهِ، عَنْ عَبْدِ اللهِ بْنِ عَمْرٍو، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ لَا يُصَلِّ أَحَدُكُمْ وَثَوْبُهُ عَلَى أَنْفِهِ، فَإِنَّ ذَلِكَ خَطْمُ الشَّيْطَانِ

Vahib b. Abdillah, Abdullah b. Amr radiyallahu anhuma’dan rivayet ediyor: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Biriniz elbisesi burnu üzerinde iken namaz kılmasın, zira bu şeytanın yularıdır.”[2]

Taberânî Mu'cemu'l-Evsat’ta şu lafızla rivayet etti:

حَدَّثَنَا هَارُونُ بْنُ كَامِلٍ، نَا عَمْرُو بْنُ خَالِدٍ الْحَرَّانِيُّ، ثَنَا ابْنُ لَهِيعَةَ، عَنْ وَاهِبِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ، عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «لَا يُقْبِلُ أَحَدُكُمْ وَثَوْبُهُ عَلَى أَنْفِهِ؛ فَإِنَّ ذَلِكَ خَطْمُ الشَّيْطَانِ»

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Biriniz elbisesini burnu üzerine örtmesin, zira bu şeytanın yularıdır.”[3][1] İbn Vehb el-Cami (437-438) İbn Abdilberr el-İstizkar (1/119) Ebû Dâvûd el-Merasil (85)

[2] Taberânî Mu'cemu'l-Kebîr (13/54)

[3] Taberânî Mu'cemu'l-Evsat (9/140)

Meclislerin Keffareti

Meclislerin Keffareti
"Subhâneka'llâhumme ve bihamdik ve eşhedu en lâ ilâhe illâ ente estağfiruke ve etûbu ileyk" (Taberani 10/164, el-Elbânî Sahîhu'l-Câmi (4487)