Sözlerin en doğrusu Allah'ın kelamı, yolların en hayırlısı Muhammed Aleyhisselam'ın yoludur. Dinde her sonradan çıkarılan şey bidattir.Her bidat sapıklıktır ve her sapıklık da cehennemdedir (Muslim no: 867)

Duâ

Duâ

Darussune Kitapları

Daru's-Sunne kitaplarını kitap satış sitelerinden temin edebilirsiniz. Sitemizden perakende kitap satışı yapılmamaktadır.

Öne Çıkan Yayın

Âlimler Hakkında Dengesiz Tutumlar

Bazı kimseler ilim ehlinin bazı muhalefetlerine dair yaptığım uyarılardan dolayı şahsıma karşı saldırgan bir tutum içine girmişlerdir. Ben...

Daru's-Sunne Ders Programı


Çarşamba
Saat 19:00 Şeytanın Akidevî Tuzakları
Saat 20:00 el-Câddetu'l-Beydâ Şerhi

Cumartesi
Saat 19:00 Yâkûtetu'l-Mesânid Şerhi
Saat: 20:00 Sahih Tefsir Şerhi11 Ocak 2018 Perşembe

Din, Sünnete İttibâdan İbarettir


Ömer b. el-Hattab radiyallahu anh şöyle demiştir:

أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ كَلَامُ اللَّهِ فَلَا أَعْرِفَنَّ مَا عَطَفْتُمُوهُ عَلَى أَهْوَائِكُمْ، فَإِنَّ الْإِسْلَامَ قَدْ خَضَعَتْ لَهُ رِقَابُ النَّاسِ، فَدَخَلُوهُ طَوْعًا وَكَرْهًا، وَقَدْ وُضِعَتْ لَكُمُ السُّنَنُ، وَلَمْ يُتْرَكْ لِأَحَدٍ مَقَالًا إِلَّا أَنْ يَكْفُرَ عَبْدٌ عَمْدًا عَيْنًا، فَاتَّبِعُوا وَلَا تَبْتَدِعُوا، فَقَدْ كُفِيتُمْ، اعْمَلُوا بِمُحْكَمِهِ، وَآمِنُوا بِمُتَشَابِهِهِ

Ey insanlar! Muhakkak ki bu Kur’ân Allah’ın kelamıdır. Hevâlarınıza bağladığınız şeyler sizi aldatmasın. Zira muhakkak ki İslam, insanlara boyun eğdirmiş ve ona isteyerek veya istemeyerek girmişlerdir. Sizin için sünnetler konulmuş, hiç kimseye söz (yorum) bırakılmamıştır. Ancak kul kasten, görerek kâfir olur. İttiba edin, bid’at çıkarmayın, bu size yeter. O’nun muhkemiyle amel edin, müteşabihine de iman edin.”

Sahih mevkuf: el-Âcurrî eş-Şeria (155) İbn Batta el-İbane (5/249) Ahmed Zühd (189) Darimi er-Reddu Ale’l-Cehmiyye (154, 304) Dârimî Sunen (3398) Abdullah b. Ahmed es-Sunne (94, 117) el-Mustagfiri Fadailu’l-Kur’an (316) Hallal es-Sunne (1956) Beyhakî el-Esma ve’s-Sifat (527)

Meclislerin Keffareti

Meclislerin Keffareti
"Subhâneka'llâhumme ve bihamdik ve eşhedu en lâ ilâhe illâ ente estağfiruke ve etûbu ileyk" (Taberani 10/164, el-Elbânî Sahîhu'l-Câmi (4487)